Zigmo Gėlės namai – literatūros ekspozicija (ŠRSKC Naisių filialas)

Zigmo Gėlės namai – literatūros muziejus  (ŠRSKC Naisių filialas)

Adresas: Plento g. 9, Naisių k., Šiaulių rajonas

Tel. (8 41) 386043

El. paštas ritazuka@gmail.com

Darbo laikas: pirmadienį 8:00 – 12:00, antradienį–penktadienį 8:00-17:30 val. , pietų pertrauka 12:00-12:30.

 

 

Ekspozicijose pristatoma:

Šiaulių rajono literatūros istorija XIX a. pab. – XX . I pusė

Šiaulių rajono literatūros istorija XX a.II pusė. – XXI a.

Poeto Zigmo Gaidamavičiaus – Gėlės memorialinis kambarys

Medalių, skirtų Lietuvos ir užsienio rašytojams bei jų kūrinių personažams, kolekcija.

 

Istorija

 

Įsteigtas 1984 metų gegužės 1 d. Toks buvo tuometinio „Už taiką“ kolūkio nutarimas. Tuomet rajono centrinę biblioteką palieka kraštotyrininkė  Birutė Stumbrienė. Ji įsidarbina „Už taiką“ kolūkyje ir intensyviai pradeda rūpintis muziejaus fondais. Daug medžiagos apie rajono literatus, čia gimusius ir gyvenusius kūrėjus ji buvo sukaupusi dirbdama Šiupyliuose, Gruzdžiuose, rajono Centrinėje bibliotekoje Šiauliuose. 1987 m. spalio 17 d.   atidaromas Šiaulių rajono literatūros muziejus. Nuo 1992 metų muziejaus išlaikymu ir priežiūra rūpinasi Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras.  Kaupiama  informacija apie Šiaulių rajono literatus, literatūros įvykius, atspindinčias Šiaulių rajono literatūros istoriją, kultūrą. Muziejus įsikūręs Naisiuose, poeto Zigmo Gaidamavičiaus – Gėlės (1894–1912) gimtajame name.

 

  • Rengiamos literatūros, rajono tautodailininkų, menininkų, mokinių kūrybos darbų;
  • Edukacinė veikla: mokiniai gali išbandyti rašymą su žąsies plunksna, paskaityti Zigmo Gėlės eilėraščių, iš duotų žodžių sudėti eilėraštį;
  • Suaugusiems ir mokiniams vedamos ekskursijos;
  • Organizuojami įvairūs kultūriniai renginiai, akcijos, edukacijos.

 

 

 

Tradiciniai literatūriniai renginiai

 

Tradicinėje poezijos šventėje „Tylios mano dainos…“, kurios metu  įteikiama  respublikinė Zigmo Gaidamavičiaus – Gėlės literatūrinė premija už geriausią poezijos debiutą. Laureatui įteikiama  premija, vardinė juosta bei pereinamasis prizas. Šalia  Sereikių kaimo  kapinaičių, kuriose palaidotas poetas Z. Gaidamavičius – Gėlė, poetų parkelyje kasmet, nuo 1977 m., sodinamas  medelis –  liepaitė ar ąžuoliukas.

Į jau tradiciniais tapusius literatūrinius skaitymus „Oi, aš dainuosiu tarp kaimo uosių“(Z.Gėlė), kurie kasmet vyksta poeto Zigmo Gaidamavičiaus – Gėlės gimtinėje Naisiuose atvyksta gausus būrys literatų klubų iš Joniškio, Biržų, Pakruojo, Pasvalio, Radviliškio, Telšių, Kuršėnų ir Šiaulių miesto. Vakaro metu literatai skaito savo poeziją, pristatinėja klubų veiklą, naujai išleistas knygas. Rengiami Vieno eilėtaščio ir Anoniminio eilėraščių konkursai. Taip pat rengiami literatūros ir muzikos vakarai su kitų rajonų literatais.  vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos projektas „Dainų ir posmų pynė Zigmui Gėlei“.   Tai Zigmo Gėlės gimimo dienai ir jo kūrybos puoselėjimui  skirtas renginys. Mokiniai drauge su mokytojais rengia  literatūrines kompozicijos pagal Z.Gėlės poeziją ar pagal poeziją Zigmui Gėlei, kuria ir atlieka dainas pagal poeto kūrybą.