Kalendoriai

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      KALENDORIŲ EKSPOZICIJA KURŠĖNUOSE, Ventos 11 A, Kuršėnai.

Atsakingas asmuo: Justina Rutkauskienė tel. (8 41) 50 80 52

Milvydų dvare, netoli Kuršėnų, Laurynas Ivinskis, pirmasis lietuviškų kalendorių autorius, praleido paskutinius savo gyvenimo metus, čia atgulė amžinam poilsio, o centrinėje miesto aikštėje jam pastatytas paminklas. Minint šio šviesuolio 170-ąsias gimimo metines (1980 m.), Kuršėnų miesto kraštotyrininkai , vadovaujami mokytojos, garbės kraštotyrininkės Sigitos Lukienės pradėjo rinkti kalendorius.

1996 m. gruodžio 21 d. Kuršėnų kultūros namuose (dabar kultūros centras) duris atvėrė Kalendorių muziejus. Jo atidarymas sutapo su pirmojo lietuviško kalendoriaus išleidimo 150-osiomis metinėmis.

Muziejuje yra šeši skyriai. Pirmiausia lankytojai supažindinami su kalendorių atsiradimo istorija. Pirmieji kalendoriai atsirado VI tūkstantmetyje prieš mūsų erą senovės Egipte. Tai buvo įvairūs ženklai medyje ir akmenyje.

Seniausias Lietuvoje esantis kalendorius – tai Kiolne išspausdintas Jono Šioflerio parengtas 1513 m. kalendorius “Almanach“. Pirmasis Lietuvoje išspausdintas kalendorius yra parengtas Pranciškaus Skorinos ir įdėtas į „Mažąją kelionių knygelę“. Dauguma pirmųjų kalendorių buvo nesavarankiški leidiniai, dedami maldaknygėse arba giesmynuose. Tokių giesmynų yra muziejuje.

Antrame skyriuje plačiai nušviečiama Lauryno Ivinskio švietėjiška veikla.

Trečiasis skyrius – senieji kalendoriai. Tai pati vertingiausia kolekcijos dalis, pasakojanti kokie kalendoriai buvo leidžiami Lietuvoje po Lauryno Ivinskio. Šiame skyriuje daugiausia ūkininkams skirtų kalendorių.

Ketvirtasis muziejaus skyrius pasakoja apie Lauryno Ivinskio premijos laureatus. Premija skiriama geriausiam metų kalendoriaus sudarytojui  Premiją įsteigė AB „Pavenčių cukrus“, dabar ją skiria Šiaulių rajono savivaldybė. 2007 m. aštuonioliktoji Lauryno Ivinskio premija įteikta  kalendoriaus “Zodiako ženklai“ kūrėjams: tapytojui fotomenininkui Algiui Griškevičiui ir nacionalinės premijos laureatui Juozui Erlickui.

Pats gausiausias yra penktasis skyrius. Jame pasakojama apie kalendorių įvairovę. Tai proginiai, sieniniai, staliniai kalendoriai- suvenyrai ir kt.

Šeštajame skyriuje eksponuojami užsienio šalių kalendoriai, atkeliavę iš visų žemynų.

Šiuo metu Kalendorių muziejuje sukaupta 4822 eksponatai, pagalbinio fondo – 85. Per 2007 metus muziejų aplankė 2880 lankytojų, priimta ekskursijų – 75.  Muziejuje parengta edukacinė programa, kartu su Pavenčių vidurinės mokyklos moksleiviais vykdomas projektas „Lietuviškojo kalendoriaus raidos tyrinėjimai“.

 

senieji_kalendoriai_skelbimas_a3   Lietuva brangi skelbimas-page-001