Šventinė popietė Kairiuose

2019 metų rugpjūčio 25 dieną Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Kairių filiale buvo surengta šventinė popietė „Pasidžiaukit su manim ramunės baltu žiedu“, skirta Kairių gyventojos Nijolios Kasparavičienės privačios kolekcijos, žinomos kaip  „Ramunynas“, pagarsinimui. Renginio priežastys – net dvi. Autorei agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo direktorius Vytautas Navaitis ką tik įteikė Lietuvos rekordo diplomą už gausiausią ramunių tema rinkinį – 4100 daiktų. Juos savininkė sukaupė 1972-2018 metais.

Antroji priežastis – neseniai išleistas solidus leidinys „Lietuvos privačių muziejų žinynas“, kuriame taip pat įtrauktas straipsnis apie „Ramunyno“ veiklą ir gyvavimą. Į renginį atvykęs leidinio autorius Eimantas Kontrimavičius kalbėjo, kad   „privačiuose muziejuose sukaupta daugybė vertingų unikalių eksponatų, pasakojančių mūsų tautos istoriją, raidą, atskleidžiančių gyventojų buitį, amatus, kultūrą. Šie muziejai nuolat plečia savo veiklą, vykdo edukacines programas, organizuoja šventes, renginius“. Tai didelis ir kruopštus darbas, reikalaujantis daug dėmesio, žinių ir virstantis noru dalintis šiais turtais su bendruomene ir plačiąja visuomene.

Renginio svečiai Diana ir Gintautas Stunguriai pristatė vaizdajuostę apie ramunių kolekcijos turinį bei istoriją. Renginyje dalyvavusi Kairių seniūnijos seniūno pavaduotoja Alma Macijauskienė pasidžiaugė „Ramunyno“ egzistavimu ir ypač akcentavo ryškią visuomeninę jo veiklą, Nijolios Kasparavičienės, Kairių seniūnijos Salduvės seniūnaitijos seniūnaitės, iniciatyvas rengiant edukacijas, šventes ir programas, jos kraštotyrinę veiklą.

Kaip „Ramunyno“ kolekcija pasitarnauja tyrinėjimams ir rašto darbams papasakojo Šiaulių universiteto profesorė daktarė Džiuljeta Maskuliūnienė. Studentės Sandros Lileikytės kursinis darbas apie gėlę ramunę virto bakalauriniu ir vėliau magistro darbu. Studentė naudojosi „Ramunyno“ kolekcijoje sukauptais gausiais literatūros ištekliais: poezija, tautosaka, grožine literatūra, atvirukais, meno kūriniais. Dr. Dž. Maskuliūnienės nuomone tokie muziejai tampa aktyvios akademinės, kultūrinės ir socialinės komunikacijos vieta, todėl yra prasmingi. Iš literatūrologinės pusės muziejuje sukaupta teminė literatūra yra naudinga ir kaip tyrimo, ir kaip edukacinė medžiaga. Kolekcijos ištekliai buvo eksponuoti Šiaulių apskrities ir miesto bibliotekose, Šiaulių universitete, mokyklose.

Kiti renginio svečiai – kolegos, draugai, artimieji – sveikindami „Ramunyno“ steigėją su laimėjimais,  pažymėjo jos darbštumą, nesavanaudišką veiklą ir visapusiškumą. Dainas dovanojo ŠRSKC Kairių filialo moterų vokalinis ansamblis (vad. Gediminas Balčiūnas).

Nijolia Kasparavičienė dirba Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriuje. Domisi senąja literatūra, nuosavybės ženklais senosiose knygose, rengia straipsnius. 2017 m. už kraštotyrinę veiklą ir geros nuotaikos muziejaus – Ramunyno – įsteigimą apdovanota Mikelio prizu.

Renginį vedė Aldona Šiaulienė.

 

 

Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Kairių filialo informacija