Naisiuose – susitikimas su poete, rašytoja, fotografe Mari Poisson

2019 m. kovo 28 d.  Naisių literatūrois muziejuje vyko Mari Poisson (tikrasis vardas – Marija Jurgelevičienė) – poetės, rašytojos, fotografės kūrybos vakaras.

1987 m. leidykla „Vaga” išleido pirmąją M. Jurgelevičienės poezijos knygą „Dvišalis eismas“, kuri lyriką praturtino panoramiškais sąmonės srauto eilėraščiais. Už šią knygą, kaip geriausią metų debiutą, 1988 m. poetei Naisiuose įteikta Zigmo Gėlės premija.

1999 m. rašytoja išleido antrąją savo poezijos knygą „Plėviasparnis“,  kur atsiskleidžia amžinasis vitališkumas ir moteryje slypintis ypatingas pasaulio pajautimas: Po šios knygos gimimo M. Jurgelevičienė įstojo į Lietuvos rašytojų sąjungą ir įkūrė humanitarinę studiją panašiu pavadinimu „Plėviasparniai”.

2004 m. viena po kitos vyksta keliaujančios fotografijų parodos ir kūrybiniai vakarai po Žemaitiją

2004 m. pačioje pabaigoje Marija Jurgelevičienė slapyvardžiu Mari Poisson išleidžia savo trečiąją knygą – novelių romaną „Tikra mergaitė. 100 marginalinių novelių“. Novelės pavadintos marginalinėmis. Veikėjai nekasdieniški, išgalvoti žmonės, nepritapėliai, keistuoliai. Elegantiškas rafinuotas stilius, laisvas ir sąmojingas kalbėjimas, buitinių bei egzotiškų detalių intarpai – toks romantiškosios Mari Poisson-prozininkės braižas.

2006 m. Marija emigruoja į Londoną ir beveik 10 metų gyveno ir kūrė ten.  2011 m.  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido knygą „Šabaš“, kurią parašė su seserim Sara Poisson.

Dabar rašytoja  Marija Jurgelevičienė gyvena Šilalės rajone, yra laisva menininkė.

Prieš susitikimą su skaitytojais, literatais, vakaro dalyviais rašytoja apsilankė Sereikiuose, poetų parkelyje, kuriame auga ir jos sodinta liepa. Literatūros vakare Marija kalbėjo apie tėvus, tą pradžių pradžią galbūt ją paskatinusią rašyti, apie  savo knygas, apie kūrybines  temas, kas  šiandien labiausiai skatina rašyti,  kokią įtaką kūrybai daro aplinka. Renginyje dalyvavusios humanitarinės studijos ‚Plėviasparnės“ narės prisiminė gyvavimo pradžią, rašytojos  norą jas suburti ir skatinti rašyti.

Pasak rašytojos, „Ateitis vyniojasi kaip amžinas siūlų kamuolys. Jei išvyniotum iki galo, netikėtai gali rasti viduje įsuktą akmenį arba popieriaus gniužulą arba pinigus. Tai priklauso ne nuo to, ko tu ieškai, bet nuo to, ar ieškai. O jei ieškai būtinai randi. O tai, ką randi, priklauso nuo sėkmės. Aš ieškojau ir buvau davusi priesaiką, kad džiaugsiuosi tuo, ką rasiu“.

Vakaro metu  Marijos Jurgelevičienės poeziją skaitė Laimutė Varkalienė. Dalyvavo rašytojos sūnus  Erikas Jurgelevičius su žmona Vilma, anūkas Evaldas. Susirinkusius nuotaikingomis dainomis džiugino Voveriškių moterų vokalinis ansamblis „Vovingė“.  Vadovė Daiva Kembrienė.

 

Rita Žukauskienė

Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Naisių filialo informacija

Foto akimirkos Vytauto Šimkūno