Port – sur – Saone, Prancūzijoje, vyko XXIX – asis tarptautinis folkloro festivalis, kuriame dalyvavo ŠRSKC Kuršėnų vaikų ir jaunimo teatro “Ikaras” ir jaunimo muzikos grupės “Neto” atlikėjai

Visos upės panašios viena į kitą, nes jų pagrindą sudaro vanduo. Visi žmonės panašūs vieni į kitus, nes jų pagrindą sudaro siela, turinti kūną. Žinoma, upės skiriasi vandens kiekiu, sraunumu, o žmonės sielos ir kūno proporcija. Nelyginsime  Ventos upės su upe Saone Prancūzijoje , bet žmonės, gyvenantys prie Ventos ir prie upės Saone, labai panašūs. Kiekvieną kartą nuvykus į Port – sur – Saoną sutinki giminingą sielą.

Šiais metais liepos 25 dieną  žmonės nuo Ventos upės, Kuršėnų miestelio, vyko į Prancūzijos  miestelį Port – sur – Saone prie upės Saone. Tie žmonės – tai ŠRSKC Kuršėnų vaikų ir jaunimo teatro “Ikaras” atstovai su vadovais Leontina ir Petru  Valskiais  ir du jaunuoliai iš jaunimo muzikos  grupės “Neto” (vadovė Nerilė Bernotienė) – Rokas Pumputis ir Kostas  Valickis. Grupė buvo pakviesta festivalio direktoriaus Jean-Pascal Mariot dalyvauti 29 – ajame tarptautiniame folkloro festivalyje.

Buvo paruošta trijų dalių programa. Pirmoje dalyje – folklorinių šokių kompozicija, antroje dalyje – teatralizuotas Lietuvos pristatymas, trečioje dalyje – lietuviškos dainos ir šiuolaikiniai šokiai. Išvykoje lietuvaičiai surengė 15 pasirodymų.  10 pasirodymų vyko mažuose miesteliuose netoli Port – sur – Saono.  Tai buvo savotiška festivalio reklama. Liko labai malonūs ir šilti prisiminimai. Miestelio Scye meras lietuvaičius paskelbė garbės svečiais ir įteikė medalį, o miestelio Contreglise meras labai džiaugėsi lietuvaičių įvairiaspalve programa ir pakvietė atvykti kitais metais.

Laukdami pasirodymo Ahbecst Remy ligoninėje labai jaudinomės. Neįpastinė aplinka, nes ligoniai su psichiniais sutrikimais, bet buvome maloniai nustebinti – netrūko audringų plojimų, o ligoninės personalas jaunimą gausiai apdovanojo. Kiekviename miestelyje po koncerto laukė malonūs susitikimai su bendruomene ir vaišės.

Žinoma, penki pasirodymai festivalio metu Port – sur – Saone taip pat paliko puikių prisiminimų, nes teko koncertuoti šalia salsos čempionų iš Kolumbijos, be galo trankių ir įspūdingų būgnininkų iš Batuc Ados (Prancūzija). Sužavėjo egzotiški Chili, Peru, Vallis et Futuna, Afrique du Sud šokiai, temperamentingi Rusijos (Kalmukie) ir Uzbekistano šokiai.

Laisvalaikiu galėjome maudytis Port – sur – Saono baseine (taip gelbėjomės nuo karščio), aplankėme Bezansono tvirtovės muziejus, kopėme į Vezulio kalną, dalyvavome petankės ir kanojų varžybose. Reikėtų pasigirti, kad kanojų varžybose pirmą vietą iškovojo lietuvaičiai Matas Cironka ir Kostas Valickis.

Visur mus lydėjo rūpestingos ir žavios gidės – vertėja Jovana Daužvardienė ir jaunutė prancūzaitė Audrey Mairey, labai jau panaši į lietuvaitę. O visur paslaugiai ir saugiai vežiojo nuostabus žmogus, puikus vairuotojas Pascal.

Esame dėkingi Port – sur – Saono merui Jean-Paul Mariot ir festivalio direktoriui Jean-Pascal Mariot už galimybę sudalyvauti puikiai organizuotame, įspūdingame ir grandioziniame 29 – ąjame folkloro festivalyje ir finansinę paramą.

Pasigrožėję Port – sur – Saonu, jo žmonėmis, svečiais, upės Saone sraunumu, pasiilgome Ventos ramybės, Kuršėnuose paliktų artimųjų… ir sriubos. Rugpjūčio 6 dienos  vakare pakilome iš Paryžiaus oro uosto Beauvais ir 7 dienos  vidurnaktyje nusileidome Vilniuje. Čia mūsų kantriai laukė Vladas Staponkus – ŠRSKC autobuso vairuotojas.

Daug kur gerai, bet namuose geriausia…

 

Leontina ir Petras Valskiai

Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro informacija