Savaitgalį Kurtuvėnai kvietė į XVII teatrų festivalį

IMG_8061Kažkas yra pasakęs „Teatras mums suteikia galimybę kurti pasaulį tokį, kokio niekas dar nėra matęs, pamatyti save kito kailyje ir pajusti, kad gyvename ne visai taip, kaip derėtų. Stebuklas, kad turime tokią dovaną ir kad ji leidžiasi dovanojama iš kartos į kartą… ir, kad aktoriai yra vieninteliai pasaulyje garbingi veidmainiai“.

 

Vasarai gerokai įpusėjus, liepos 22-23 dienomis Kurtuvėnuose  vyko XVII  Respublikinis teatrų festivalis „Atvyk, pamilk, pasilik… Kurtuvėnuose“, skirtas Povilo Višinskio vardo prizui laimėti.

Lydint motociklų ir senovinių automobilių paradui, karietomis prie Kurtuvėnų dvaro ratinės atvyko festivalio vedėjai Ona (Aurelija Kniurienė) ir Jokūbas (Zenonas Gestautas).  Kartu su jais atvyko ir su žiūrovais sveikinosi festivalio svečiai – LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Seimo nariai Robertas Šarknickas ir Juozas Rimkus, Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras ir vicemeras Algis Mačiulis. Visus atvykusius į festivalį sveikino Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro direktorė Jovita Lubienė, Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis ir Klaipėdos universiteto Menų akademijos teatro katedros režisierius, profesorius Bernardas Gytis Padegimas. Po sveikinimo kalbų, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Ikaras“ (vad. L. ir P. Valskiai) aktoriukės sušoko „Paukščių valsą“.

Festivalio pradžią paskelbė į Kurtuvėnų dangų pakilęs būrys balandžių.

Pirmąją festivalio dieną, gausiai susirinkę žiūrovai turėjo galimybę pamatyti net penkis spektaklius. Pirmieji pasirodė Teatras MI (Vilnius), suvaidinę Samuelio Beketo absurdo dramą „Komedija“ (rež. Ervinas Koršunovas).

Juozo Petrulio dramą „Prieš srovę“ suvaidino Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras (rež. Danutė Budrytė-Samienė).

Varnių kultūros centro teatro trupė suvaidino Birutės Lengvinienės komediją „Beprotystė“ (rež. Algimantas Armonas).

Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus teatras „Leliūnė“ suvaidino Daivos Čepauskaitės komediją „Pupos“ (rež. Šarūnas Kunickas).

Pirmosios festivalio dienos programą užbaigė Kurtuvėnų folkloro ansamblio „Kurtuovė“ vaidintojų grupė, suvaidinę Valterio Karlo Švaikerto „Autobusas išvažiuoja dvidešimtą nulis nulis“ (rež. Ramunė Mikėnienė).

Po vaidinimų, šventė tęsėsi „Teatrališkoje naktyje“, kurioje netrūko įvairių renginių:

Dvaro ratinėje koncertavo solistas Mantas Lukauskas (akordeonas), Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Ventus“ (vad. Hana Mockienė), Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Gilaičių filialo Kužių salės Kristinos ir Vitalijos duetas kartu su Rolandu Erniuliu, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 2 kurso solinio dainavimo specialybės magistrantė Inesa Brazytė.

Parapijos namuose vyko susitikimas-pokalbis su režisieriumi Gyčiu Padegimu, o Kurtuvėnų Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčioje Nacionalinės filharmonijos „Čiurlionio kvarteto“ ir solistės Astos Kriščiūnaitės koncertas „Vidurnakčio muzika: pasaulio kompozitoriai“.

24:00 val. Žiūrovai galėjo pasigrožėti Danguolės Garškaitės kurtomis video projekcijomis ir Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro šokių grupės „Jamp“ (vad. Gintarė Pučinskienė) šviečiančiais šokiais, o vėsią šeštadienio naktį sušildė įspūdingas ugnies šou spektaklis „Inferno“.

Sekmadienį kurtuvėniškiai ir Kurtuvėnų miestelio svečiai rinkosi į Šv. Jokūbo atlaidus Kurtuvėnų Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčioje. Po atlaidų dvaro ratinėje vėl prasidėjo vaidinimai.

Pirmieji pasirodė Klaipėdos pilies teatras, suvaidinęs spektaklį pagal Maironį „Susiliejimai“ (rež. Alvydas Vizgirda).

Akmenės kultūros namų mėgėjų teatras suvaidino Antono Čechovo komediją „Jubiliejus“ (rež. Reda Butnorienė).

Žemaitės komediją „Budynė“ suvaidino Šakių kultūros centro Zanavykų teatras (rež. Gražina Guzovijienė).

Na, o festivalį užbaigė Gasčiūnų bendruomenės teatras „Kitaip“, suvaidinę Michailo Zoščenkos komediją „Vestuvės“ (rež. Virgilija Staševičiūtė).

Abi dienas teatrai varžėsi dėl Povilo Višinskio prizo, kurį sukūrė Laimonas Bartkus. Spektaklius stebėjo ir vertino kompetentinga komisija:

Komisijos pirmininkas Klaipėdos universiteto Menų akademijos teatro katedros režisierius, profesorius Bernardas Gytis Padegimas; komisijos nariai: Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro vyriausiasis režisierius, festivalio sumanytojas ir režisierius Zenonas Gestautas, Šiaulių rajono savivaldybės administracijos kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Vitolda Dovidauskienė, Mados teatro studijos „Svajokliai“ režisierė Dalia Kerienė ir Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Bazilionų filialo meno vadovė-režisierė Birutė Sinkevičienė.

Komisijos sprendimu festivalio laureatu tapo ir Povilo Višinskio vardo prizą laimėjo Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras už spektaklį „Prieš srovę“.

Nominacija „Geriausias vyro vaidmuo“  ir „Valstiečių laikraščio“ metinė prenumerata atiteko Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus teatro  „Leliūnė“ aktoriui Edmundui Gutauskui, už Alfonso vaidmenį spektaklyje „Pupos“.

Geriausia aktore išrinkta ir saldžiu Genės Jankauskienės pagamintu šakočiu apdovanota Akmenės kultūros namų mėgėjų teatro aktorė Adolfina Janušaitienė už komedijoje „Jubiliejus“ suvaidintą Nastasijos Fiodorovnos Merčiutkinos vaidmenį.

Visiems teatrams įteiktos Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus padėkos, rėmėjų ūkininkų Baristų duona ir festivalio simbolis – liktarna, o teatrų režisieriams įteiktos iš Kurtuvėnų darželių surinktų gėlių puokštelės ir uždėti ąžuolų vainikai.

Festivalio metu, parapijos namuose veikė Algirdo Kontrimo fotografijų bei Aurimo ir Žanetos Šimkų skulptūrų parodos.

Svirno galerijoje veikė Arūno Kulikausko „Saulės takas“ ir Giedriaus Petrausko „Šiuolaikinių menininkų portretai“ fotografijų parodos.

Kurtuvėnų dvaro ratinėje veikė dailininkės Vitos Žabarauskaitės retrospektyvinė tapybos darbų paroda iš autorės fondų.

Kaip visus 16 festivalio gyvavimo metų, taip ir 17-tąjį kartą šventę papuošė, praturtino ir sotino visuomenininkas, kultūros mylėtojas bubiškis Juozas Popovas. Jo skaniosios šiurpos užteko ir artistams, ir žiūrovams, ir namiškiams, ir svečiams.

Festivalio metu vyko Šiaulių rajono gyvūnų globos namų „Šiaulių letenėlė“ veiklos pristatymas, prekyba, įvairios pramogos vaikams ir suaugusiems, įdomios, aktyvios ir įtraukiančios Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos edukacijos-žaidimas „Petankė“, šviečiantys smėlio ir šviesos terapijos staleliai, ženkliukų gamyba, foto „Aš Elza“ ir kt. Vyko Šiaulių turizmo informacijos centro veiklų ir informacijos pristatymas, Kurtuvėnų regioninio parko lankytojo bilieto platinimo akcija, ekskursijos po gamtos ir kultūros turtingą Kurtuvėnų kraštą su festivalio ir parko savanoriais.

Festivalio organizatoriai dėkoja visiems rėmėjams, pagalbininkams, Bubių seniūnijai, Kurtuvėnų regioninio parko direkcijai, Kurtuvėnų UDC už pagalbą organizuojant XVII Respublikinį teatrų festivalį „Atvyk, pamilk , pasilik… Kurtuvėnuose“, skirtą Povilo Višinskio prizui laimėti, kuriame apsilankė didžiulis būrys žiūrovų.

Straipsnis ir nuotraukos Justinos Rutkauskienės

IMG_7972 IMG_7985 IMG_7993 IMG_8002 IMG_8012 IMG_8016 IMG_8024 IMG_8027 IMG_8033 IMG_8036 IMG_8042 IMG_8047 IMG_8051 IMG_8056 IMG_8058 IMG_8061 IMG_8078 IMG_8090 IMG_8092 IMG_8099 IMG_8110 IMG_8118 IMG_8144 IMG_8149 IMG_8153 IMG_8165 IMG_8176 IMG_8180 IMG_8185 IMG_8190 IMG_8197 IMG_8204 IMG_8210 IMG_8229 IMG_8250 IMG_8262 IMG_8265 IMG_8269 IMG_8267 IMG_8278 IMG_8287 IMG_8290 IMG_8303 IMG_8304 IMG_8305 IMG_8310 IMG_8313 IMG_8315 IMG_8336 IMG_8354 IMG_8362 IMG_8365 IMG_8369 IMG_8376 IMG_8387 IMG_8406 IMG_8426 IMG_8431 IMG_8440