VI tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“, klausytojus kvies į Kuršėnus, Gruzdžius bei Bazilionus

SZ logo 20152015 m. liepos 6 – 11 dienomis Šiauliuose vyks VI tarptautinis folkloro konkursas-festivalis „Saulės žiedas“, bene vienintelis tokio pobūdžio renginys Baltijos regione. Folkloro atlikėjai, dainininkai, šokėjai, muzikantai iš viso pasaulio ir Lietuvos.

Šis didžiausias Šiaurės Lietuvoje renginys yra skirtas etnografiniams regionams, nes 2015 metai Lietuvoje paskelbti Etnografinių regionų metais, siekiant aktualizuoti Lietuvos etnografinių regionų istorinę reikšmę ir savitumo puoselėjimo svarbą. „Saulės žiede“ bus išskirtinai pažymėta Valstybės (Mindaugo karūnavimo) diena, nes Šiauliuose – viename didžiųjų Lietuvos miestų, susijungia dvi didžiausios šalies etnografinės sritys – Aukštaitija ir Žemaitija. „Saulės žiedo“ konkursas – vienintelis Šiaulių regione bei Šiaurės Lietuvoje – yra įtrauktas į oficialų Tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV (prie UNESCO) ir tarptautinės šokių festivalių federacijos FIDAF renginių sąrašą.

2015 metais – pirmasis „Saulės žiedo“ jubiliejus. Jau 10 metų kaip ši šventė gyvuoja Šiaurės Lietuvos didžiausiame mieste – Šiauliuose.

Septynias dienas Šiaulių mieste ir regione vyks festivalio koncertai, vakaronės, įvairių šalių folkloro pristatymai, šurmuliuos tautodailininkų ir amatininkų mugės. Kitų muzikos žanrų ir vaizduojamojo meno rūšių gerbėjai taip pat suras sau artimas erdves mūsų mieste. Bus atviros unikalios muziejų ir parodų salių ekspozicijos.

Liepos 6 d. 11 val. Kuršėnuose pasirodys du kolektyvai. Tai- Ansamblis „PAMESTA KLUMPĖ“ / THE LOST CLOG iš Melburno (Australija) ir Folkloro ansamblis „CSUTORA“ iš Gyorujfalu (Vengrija).

Šie kolektyvai pasirodys:

Gruzdžiuose 15 val. Ansamblis „PAMESTA KLUMPĖ“ / THE LOST CLOG  Melburnas (Australija),

Bazilionuose 15 val. Folkloro ansamblis „CSUTORA“  Gyorujfalu (Vengrija).

 

Lost Clog - Pamesta klumpe

AUSTRALIJA, Melburnas

Ansamblis „PAMESTA KLUMPĖ“ / THE LOST CLOG

Meno vadovai Steponas Levickis ir Gabrielė Staugaitytė-Zdanienė

„Pamesta klumpė“vienija dešimt žymiausių Melburno lietuvių folkloro dainininkų, siekiant naujam gyvenimui prikelti senovines lietuvių liaudies dainas apie derlių, meilę, kalbančius arklius, sugriautus rūtų darželius, įsimylėjusias rupūžes, neblaivias deives, apsvaigusius uodus, žvirblius ir girtuoklius. „Pamesta klumpė “ yra unikalus šio žanro atstovas tuo, kad grupę sudaro imigrantų palikuonys. Atsižvelgiant į tai, kad folkloro muzika perduodama žodžiu, „The Lost Clog“ šioms dainoms pritaiko savo interpretacijas. Pagrindinis ansamblio siekis yra, kad ši muzika taptų prieinama ir ja mėgautųsi anglakalbiai klausytojai.

Dainos dažniausiai atliekamos a capella, pritariant mažai žinomu lietuvišku mušamuoju instrumentu (perkusija) – Gatunkas, kuris yra panašus į australišką Lagerphone. Gražios harmonijos ir ritmai yra perimti iš pagoniškos Lietuvos. Pasirodymuose atliekamos ir lietuvių polifoninės dainos, kurios dėl unikalaus skambesio ir kultūrinės reikšmės yra įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą.

Ansamblis yra surengęs pasirodymų Melburne, Adelaidėje ir daugelyje kitų Australijos vietovių vykusiuose festivaliuose, lietuvių bendruomenės šventėse. 2011 m. ansamblis pelnė apdovanojimą festivalyje „Melbourne Fringe Festival“ už naujoves kultūriškai įvairioje veikloje. Į Lietuvą ansamblis atvyksta pirmą kartą.

 

Vengrija

VENGRIJA, Gyorujfalu

Folkloro ansamblis „CSUTORA“

Meno vadovas  Károly Szűcs

Folkloro ansamblį „Csutora“ 2000 metais įkūrė keli vengrų tradicijų išsaugojimu suinteresuoti žmonės. Grupės pavadinimas kilęs iš drožinėtos medinės gertuvės pavadinimo. „Csutora“  misija yra puoselėti vengrų liaudies šokius ir muziką bei mokyti „naująją kartą“. Apie 90 min. trukmės „Csutora“ programą sudaro įvairūs šokiai iš Karpatų baseino.

Kiekvieną vasarą „Csutora“ organizuoja tarptautinę folkloro stovyklą Győrújbarát kaime, kur dalyviai gali puoselėti liaudies šokių, muzikos ir amatų tradicijas.

„Csutora“ yra dalyvavusi labai svarbiuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose renginiuose Vengrijoje, Lenkijoje, Italijoje, Austrijoje, Graikijoje ir Slovakijoje.

 

Daugiau informacijos : saulesziedas.su.lt